10 najčešćih grešaka pri izboru parketa i kako ih izbeći

10 najčešćih grešaka pri izboru parketa i kako ih izbeći

Kupovina parketa je važna investicija koja se ne donosi često – u većini slučajeva, radi se o odluci koja treba da traje decenijama. Upravo zato, svaka greška u ovom procesu može imati dugoročne posledice, kako estetske tako i funkcionalne. Nažalost, mnogi kupci se vode isključivo izgledom, ne razmišljajući o tehničkim aspektima, načinu života u prostoru i realnim potrebama.

U nastavku predstavljamo 10 najčešćih grešaka koje se prave pri izboru parketa – i još važnije, kako da ih izbegnete.

1. Biranje samo po izgledu

Parket može biti vizuelno savršen, ali ako ne odgovara uslovima konkretne prostorije – dolazi do problema. Na primer, mekše vrste drveta nisu pogodne za prostore sa velikim prometom, dok tamne nijanse u malim prostorijama mogu dodatno zatvoriti prostor. Uvek razmišljajte o estetici i funkciji zajedno.

2. Neproverena vlažnost podloge

Jedan od glavnih uzroka kasnijih oštećenja parketa jeste vlaga u cementnoj košuljici. Pre postavljanja obavezno se meri vlažnost podloge, jer prekomerna vlaga može izazvati bubrenje, podizanje dasaka i trajno oštećenje parketa.

3. Ignorisanje kompatibilnosti sa podnim grejanjem

Ne mogu svi parketi da „sarađuju“ sa podnim grejanjem. Višeslojni parket je generalno otporniji na toplotne promene, dok masivni zahteva posebne uslove. Prilikom kupovine, obavezno proverite da li je željeni model prilagođen podnom grejanju.

4. Pogrešan pravac postavljanja dasaka

Estetika prostora zavisi i od pravca u kojem su daske postavljene. Idealno je da se parket postavlja u pravcu dolaska prirodne svetlosti ili u pravcu glavnog kretanja kroz prostor. Na taj način prostor deluje skladnije i optički pravilnije.

5. Preširoke daske u malim prostorijama

Iako široke daske izgledaju luksuzno, u manjim prostorijama mogu stvoriti efekat „zagušenosti“. U takvim prostorima bolje funkcionišu uže daske koje daju osećaj proporcije i rasterećenja.

 

6. Zanemarivanje debljine parketa

Parketi dolaze u različitim debljinama, a zanemarivanje ovog faktora može rezultirati problemima s otvaranjem vrata, visinom lajsni ili pragova. Uvek proverite ukupnu visinu poda pre nego što se odlučite za određeni model.

7. Loš izbor podloge

Podloga na koju se parket polaže mora biti sasušena, ravna i stabilna. U suprotnom, može doći do škripanja, pomeranja ili neravnomerne površine. Ušteda na podlozi često dovodi do skupih korekcija u budućnosti.

8. Neodgovarajuća završna obrada

Završna obrada (lak ili ulje) utiče ne samo na izgled, već i na održavanje. Ulje daje prirodniji izgled, ali zahteva redovno osvežavanje. Lak je otporniji, ali kada se ošteti, teško se parcijalno popravlja. Birajte prema načinu života i očekivanjima od održavanja.

9. Kupovina bez savetovanja

Samostalna kupovina na osnovu fotografije ili uzorka bez stručne konsultacije može biti rizična. Profesionalci mogu uočiti potencijalne tehničke probleme, predložiti bolje rešenje i upozoriti na skrivene troškove (npr. priprema podloge).

10. Ugradnja bez iskusnog majstora

Parket zahteva preciznu i pažljivu ugradnju. Loša montaža može upropastiti i najskuplji parket. Obratite se majstorima sa iskustvom u drvenim podovima – ne improvizujte.

Prava odluka počinje znanjem

Izbor parketa je više od pitanja boje i dezena. On uključuje razumevanje uslova prostora, navika korisnika, tehničkih svojstava materijala i kvaliteta izvođenja radova.

U Ligna Lux-u svakom klijentu pristupamo pažljivo – pružamo besplatno savetovanje, pomažemo pri izboru i sarađujemo sa pouzdanim majstorima za ugradnju. Sa nama ne birate samo parket – birate mir, sigurnost i dugotrajno zadovoljstvo u svom domu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *